آخرین مطالبآشتی با امام زمانامام زمان شناسی

امام زمان شناسی 4

(بسم الله الرحمن الرحیم)
واسطه فيض ميان ما و حضرت حق وجود مقدس بقية الله الاعظم است .يکی از القاب مقدس حضرت ولی عصر(عج) «مقتصر» به معنای اکتفا کننده است.مرحوم شيخ نهاوندی در ذيل اين لقب بيان می‌کند:

همه انبياء، اوصياء و حضرات معصومين اذن دارند تا علاوه بر مصاحبت با صالحين و مومنين با منافقين و فساق نيز مصاحبتی داشته باشند، همچنانکه پيامبر(ص) با ابوجهل هم صحبت بودند و وجود مقدس امام باقر(ع) با ابن ابی عوجاع و امام رضا(ع) با هارون و مامون مجالست داشته‌اند.

اما وجود مقدس حضرت ولی عصر(عج) با جلوه نام «مقتصِر» به اذن حق تنها مصاحبت و ارتباط با خوبان و صالحين عالم را بر عهده دارند، بنابراين درخواست مجالست و مصاحبت با ايشان منوط به پذيرش مطلق اوامر و نواهی الهی است زيرا آنچه فرد را در زمره صالحين جای می‌دهد تسليم شدن در برابر قوانين شريعت می‌باشد.

«سيد» نام ديگر حضرت حجت است که برای آن سه معنا ذکر شده است.

امام زمان شناسی 4

 

1- (السيد الرئيس الکبير فی قومه المطاع فی عشيرته)

سيد، رئيس هر قومی که واجب الطاعة است.

سيد، رئيس و بزرگ هر قوم را گويند که اطاعت او بر ديگران واجب است.

پس اطاعت از فرامين و اوامر حضرت بر همه واجب است زيرا ايشان سيد و بزرگ امت اسلام هستند و سرپيچی و  تخلف از فرامين او به منزله ناديده گرفتن مقام سيادت ايشان است.

2- ( السيد الذی يفوق فی الخير)

سيد کسی است که همه خيرات به نحو احسن از او صادر می‌شود. حضرت سرچشمه همه خوبيها و کمالات است و هر کار خيری که در عالم شکل می‌گيرد، توفيقی از جانب حضرت است که نصيب افراد می‌شود.

وجود مقدس حضرت صاحب الزمان(عج) هر طالب کمالی را به سوی خيرات و خوبيها راهنمايی و هدايت می‌کند.

3- ( الحليم المتحمل اذی قومه)

سيد : فرد حليمی است که در مقابل آزار ديگران متحمل و بردبار است

در توضيحی که در رابطه با نام مقتصر حضرت بيان شد، گفتيم که وجود مقدس بقية الله با جلوه نام مقتصر تنها با خوبان و صالحان عالم در ارتباط هستند و اگر حضرت در کنار نام مقتصر خويش حليم‌اند به اين جهت است که گاهی خوبان و صالحان از روی غفلت موجبات آزار حضرت را فراهم می‌کنند اما سيد السادات سايه رحمتش را از زندگيشان بر نمی‌دارد بلکه فرصتی به آنها می‌دهد تا غفلت‌هايان را جبران کنند.

4- لقب ديگري كه مرحوم شيخ نهاوندي در عبقري الحسان ذكر كرده‌اند «مبدءالآيات» است وجود مقدسي كه ظهور معجزات را بر عهده دارد.

معجزه مافوق تصور بشر است كه عقل از دريافت آن عاجز است، اگر اين معجزات به اذن حق صورت پذيرد باعث تحول روح و عقل بشر مي‌شود و بزرگترين معجزه ارتباط انسان خاكي با امام زمان است همين که خداوند سبحان به افراد اجازه دهد تا به قلب عالم امكان متصل شوند و جواب سلام خويش را از لسان مطهّر ايشان دريافت كند اين خود معجزه‌ای عظيم است.

آية الله حسن زاده آملي مؤيد اين سخن مطلبي را ذكر كرده و گفته‌اند: چگونه يك قطره اشك در محضر حق، انسان زميني را عرشي مي‌كند همچنين با لقب «مبدء الآيات» انسان خاكي آنچنان افلاكي مي‌شود كه از همه عوالم گذر مي‌كند و تمام تلاشش پيوست به محبوب مي‌گردد.

يكي از القاب حضرت لقب «كاشف الغطاء» است به معناي برطرف كننده پوشش‌ها و پرده‌هاست كه براي آن چند معنا ذكر شده است.

1- وجود مقدس حضرت معاصی ما را تحت جلوه نام غافر خود قرار می‌دهند زيرا معصيت‌ها موانع وصول به حق‌اند، حضرت اين پوشش ناموزون را كنار می‌زند تا نور حقيقت بدون هيچ حجاب بر ما بتابد.

2- وجود مقدس بقية الله پرده را از روي مبارك خويش بالا مي‌زنند يعني خود ايشان عامل وصل مي‌شوند، اشك‌ها، دعاها و ذكرها به تنهايي براي پرده‌برداري از غيبت ايشان كافي نيست بلكه خود حضرت به اذن حق بايد مدد کند تا اجازه وصل و توسل برای ما صادر شود.

3- وجود مقدس بقية الله از ظرف وجودي افراد پرده‌برداری می‌کنند تا حقيقت توانايي‌ها و كمالاتشان شناخته شود با پرده‌برداري ايشان نواقص نيز ظاهر می‌شود در اين ميان حضرت با رافت خويش كفالت هر خواهانی را به عهده مي‌گيرند و براي قوت بخشيدن به او و تحمل كاستي‌هايش با جلوه باسط حق او را ياری می‌کنند.

وجود مقدس حضرت ولي عصر(عج) «باسط» است به معنای بسط دهنده و گسترش دهنده وجود تنگ و محدود انسان.

امام زمان ظرفيت وجودی هر کس را بسط دهند گستردگی خاصی نصيب آنها می‌شود كه قابليت درك حقايق اعم از حكمت، علم شريعت، معرفت و قوت … را مي‌يابد يعني انسان زميني و مادي به اندازه‌اي افلاكي مي‌شود كه از تنگناي وجود خسته و ظلماني خود رها مي‌شوند .

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن